بهترین سیستم تهویه مراکز پردازش داده

Image

معیار های انتخاب بهترین سیستم تهویه مراکز پردازش داده

انتخاب بهترین سیستم تهویه مراکز پردازش داده برای عملکرد صحیح کارکنان همراه و تجهیزات کامپیوتری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

هوای تهویه شده شرایط محیطی لازم را برای قطعات کامپیوتری فراهم می کند و مانع از گرم شدن بیش از حد محیط می شود و همچنین از احتمال تقطیر رطوبت در تجهیزات کامپیوتری نیز تا حد قابل توجهی جلوگیری می کند. اگر چه برای فراهم نمودن شرایط مساعد در مراکز پردازش داده مقدار زیادی از انرژی مصرف می شود اما با طراحی سیستم تهویه هوای مطبوع می توان مقدار خالص مصرف انرژی را به کمترین مقدار رساند از طرفی می توان از سیستم بازیافت حرارت استفاده کرد.

انتخاب بهترین سیستم تهویه مراکز پردازش داده در عملکرد صحیح تجهیزات کامپیوتری نقش مهمی بر عهده دارد در واقع باید از سیستم های نظیر موارد زیر در مراکز پردازش داده نصب کرد.

سیستم تهویه مراکز داده باید از نظر توزیع هوا و در اصطلاح  سیرکولاسیون به صورت یکنواخت طراحی شده باشد. این سیستم حتما باید دارای سیستم رزرو جهت جایگزینی خودکار برای قطع نشدن عملکرد سرمایش باشد.

باید دارای سیستم های اخطار و سنسور‌های کافی باشد.

سیستم تهویه اتاق داده باید بتواند اطلاعات دما و سیرکولاتور سیستم خنک کننده را ، جهت بررسی بهترین حالت کنترلی دیتا سنتر‌ها ثبت نماید.

سیستم تهویه با واحدای یکنواخت با کویل آب سرد کننده

واحدهای یک دست و یکنواخت شامل هواساز و تجهیزات سرمایشی که درون اتاق کامپیوتر باید در داخل یک قاب نصب شود

واحدهای هواساز مرکزی که تجهیزات برودتی و دستگاه هواساز که برای فراهم نمودن شرایط مساعد در مراکز پردازش داده باید در خارج از اتاق کامپیوتر قرار بگیرند.

از انواع سیستم‌هایی که می‌توان از آن برای مرکز دیتا سنتر استفاده نمود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع چیلر‌های هوا خنک و آب خنک

یکی از عمده کارهای چیلرها تولید آب خنک در مصارف گوناگون است این چیلرها در سرمایش صنعتی و سیستم تهویه هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر فرآیند کاری و سیکل تبرید چیلرها انواع متنوعی دارند که در دو دسته زیر به عنوان چیلر تراکمی و چیلر جذبی قرار می گیرند.

انتخاب هر کدام از این چیلرها بستگی به هزینه ها، شرایط آب و هوایی منطقه، آّب کافی و تمیز مورد نیاز و.... دارد به همین خاطر با توجه به این امر باید محل پروژه توسط مهندسان کاملا بازرسی شود و همچنین محاسبات لازم نیز انجام شود. در شرایط محیطی که آب به فراوانی در دسترس است ذرات معلق در هوا کمتر دیده می شود و همچنین رطوبت نسبی نیز در فصل تابستان کمتر است اما در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند و از طرفی آب کیفیت پایین تری دارد برای اینکه در فصل تابستان رطوبت نسبی بالاست باید از چیلر هوا خنک استاده شود.

انواع ایرکاندیشنر‌های یکپارچه و اسپلیت

تهویه مطبوع هوا عبارت از عملیاتی است که در شرایط محیطی بتوان شرایط را برای کار کردن ، بهداشت ، زیستن و راحتی افراد فراهم کرد. سیستم های متنوعی این عملیات را در محیط انجام می دهند و شرایط لازم برای عملکرد بهینه را فراهم می کنند. انواع متنوعی از اسپیلت و ایرکاندیشنرهای یکپارچه در بازار موجود هستند که هر کدام نقش بسزایی در فراهم نمودن شرایط محیطی مساعد در مکان مورد نظر دارند. اغلب این سیستم ها به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی عمل می کنند و در هر دو فصل از سال با توجه به طراحی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع برج‌های خنک کننده

برج های خنک کننده در واقع یک ماشین بزرگ سرد کننده هستند که آب خنک تولید می کنند در واقع برج های خنک کننده انواع متنوعی دارند که اغلب از نظر شکل ظاهری به صورت مخروطی، مکعبی مرطوب و هیبریدی شکل هستند.هر کدام از این برج های خنک کننده در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به شرایط محیطی مورد نیاز عملکرد مطلوبی انجام می دهند. شرایط محیطی، نوع جریان دهی هوا، میزان مصرف انرژی و دمای خروجی آب از جمله عواملی هستند که در انتخاب نوع برج های خنک کننده تاثیر می گذارند. با این اوصاف انتخاب هر کدام از آن بیشتر با توجه به سفارش و خواسته کارفرما و مشتریان صورت می گیرد. برج های خنک کننده با توجه به عملکرد و شرایط کاری در دوسته قرار می گیرند که در ادامه هر یک را بیان خواهیم کرد.

برج خنک کننده جریان طبیعی (اتمسفریک)

برج خنک کننده جریان طبیعی یا اتمسفر یک به عنوان یک سیستم برودتی در ظرفیت های بالا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد در واقع این سیستم آب را بدون استفاده از فن و تنها با کمک جریان هوای اتمسفر خنک می کند.طراحی این سیستم به صورت تجربی انجام می گیرد و اغلب اکثر صنایع مختلف با در نظر گرفت هزینه کمتر تلاش می کنند که این سیستم را به صورت دستی طراحی کنند. طراحی این سیستم به گونه ای است که آب گرم خروجی از کندانسور به کمک یک پمپ به قسمت فوقانی هدایت می شود و در آنجا نیز به کمک یک نازل آب به داخل برج پاشیده می شود.

برج خنک کننده جریان اجباری (جریان القایی)

طراحی برج  خنک کننده جریان اجباری  با برج خنک کننده جریان طبیعی متفاوت است در این سیستم جریان هوا همراه با ایجاد یک جریان مکانیکی در هوا تولید می شود. به دلیل ظرفیت پایین این سیستم در فضای بسته می توان از این مدل سیستم خنک کننده به راحتی استفاده کرد.

فن‌های تهویه هوا

فن های تهویه هوا در کارگاه های صنعتی و محیط های سر بسته مورد استفاده قرار می گیرند و این سیستم با استفاده از فن های خود هوای محیط سربسته را تهویه می کند.تهویه هوا نقش موثری در فراهم نمودن شرایط محیطی برای زیستن، بهداشت، راحتی و همچنین عملکرد صحیح کارکنان دارد. فن های تهویه هوا به دو روش طبیعی و مکانیکی هوای محیط سر بسته را تهویه می کنند تا هوای محیط مورد نظر برای عملکرد هر چه بهتر کارکنان و تجهیزات فراهم باشد.

سخن پایانی

فراهم نمودن شرایط محیطی مساعد تاثیر مستقیمی بر روح و روان افراد دارد در واقع همه رفتارهای انسان متاثر از شرایط محیطی است.  تهویه هوای مطبوع در فراهم نمودن شرایط بهینه در محیط مورد نظر اهمیت بالایی دارد به همین خاطر انواع سیستم ها و دستگاه ها در محیط مورد استفاده قرار می گیرند تا شرایط لازم را فراهم کنند. فن های تهویه هوا در کارگاه های صنعتی و محیط های سر بسته مورد استفاده قرار می گیرند و این سیستم با استفاده از فن های خود هوای محیط سربسته را تهویه می کند.