دمای استاندارد اتاق سرور

دمای استاندارد اتاق سرور

همه ما برای حفظ حریم شخصی خودمان خیلی محتاط عمل می کنیم. بحث ما در پیرامون اتاق سرور می باشد. اتاقی که داده ها و سایر اطلاعات  شما را در خود جای می دهند که با سهولت از هر ایستگاه کاری متصل، به اتاق سرور به دادها و اطلاعات مربوط به آن می توانید دسترسی پیدا کنید. مهم ترین کار در اتاق سرورها متعادل نگه داشتن دما و رطوبت مناسب می باشد. ما در این مقاله سعی داریم مطالبی بیاوریم که به سوالات شما پاسخ داده شود و سطح آگاهی شما را در این مجموعه بالا ببرد. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

دمای استاندارد اتاق سرور

اتاق سرور به اتاقی گفته می شود که سایر اطلاعات و فایل ها را در خود جای می دهند تا به راحتی در اختیار و قابل دسترس باشند. برای ایجاد اتاق سرور یک سری آیتم های را باید مد نظر قرار دهیم. نکته قابل تامل کنترل و تنظیم دما و رطوب استاندارد برای یک اتاق سرور از واجبات می باشد. اگر اتاق سرور دمای استاندارد نداشته باشند یعنی آنکه خیلی گرم یا مرطوب شود این مشکل باعث داغ شدن بیش از اندازه اتاق سرور و بنابراین آسیب و از کار افتادگی تجهیزات را در پی دارند. روشی که برای کنترل دمای استاندارد اتاق سرور استفاده می کنید زیاد مهم نمی باشد آنچه در اینجا اهمیت دارد باید روش به کار گرفته شده اتاق سرور شما را همیشه خنک نگه دارد. دمای مناسب و استاندارد اتاق سرور را برایتان اعلام می کنیم تا با آگاهی بهترین و مناسب ترین دما را تنظیم کنید.

  • دمای اتاق کامپیوتر هنگامی متناسب است که از حداقل دما باید با 22 درجه سانتی گراد و با تلرانس یک درجه سانتی گراد در حالت تعادل و برابر باشد.

رطوبت اتاق سرور باید با عدد 50 درصد برابری کند. 

  • در جای دیگر دمای استاندارد اتاق سرور را براساس کیفیت و رطوبت هوای سنجیده اند که بر اساس انجمن آشرا به این نتیجه ذکر شده رسیده اند.
  • دمای مناسب اتاق سرور باید بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد تنظیم باشند.

رطوبت در نظر گرفته  شده و مناسب اتاق سرور بین 40 تا 24 درصد باید تنظیم باشند.

حفظ دمای استاندارد در اتاق سرور

همه ما متوجه شده ایم که در شرکت ها و هر ارگان و نهادی این اتاق سرورها هستند که خدمات بسیاری به مشتریان و کارکنان آن مجموعه به صورت آنلاین در اختیارشان قرار می دهند. برای داشتن یک اتاق سرور مجهز حتما باید به یک دما و رطوبت مناسب مجهز و تنظیم شوند. تنها با وجود بالا و پایین رفتن یک درجه از دما باعث اختلال درکار اتاق سرور می شوند و به تجهیزات آنجا آسیب جدی وارد می کنند. پس کنترل دمای اتاق سرور از مهم ترین شاخص های کنترلی در اتاق سرور های امروزی قلمداد می شود. در اتاق سرورها برای کنترل و بررسی مرتب دمای آن احتیاج به یک سیستم مانیتورینگ دما داریم، که در مواقع بالا رفتن دما هشدار وارد شده را از طریق پیامک و یا اینترنتی برای افراد مسئول گزارش می کند.

پیگیری دمای استاندارد دیتا سنتر

به چه دلیلی  پیگیری دمای استاندارد دیتا سرور این قدر مهم  و حیاتی می باشند. اگردما و رطوبت تعیین شده برای اتاق سرور از حد مشخص و تعریف شده اش بالاتر برود منجر به خرابی های می شوند که برای شرکت ها و سازمان های مربوطه خیلی گران تمام خواهد شد. خرابی ایجاد شده بعضی اوقات به دادها می رسند. که حساب مالی اشخاص در آن داده ها نهفته است. بالا رفتن دما حتی باعث اختلال در امر خدمات رسانی می شوند یعنی آنکه روند کار کند می شود و حتی گاهی اوقات خدمات شبکه ای قطع می شوند و همین امر باعث اتلاف وقت زیادی از کاربران و کارمندان می شود. نکته دیگر که خیلی در امر پیگیری دمای استاندارد دیتا سرور مهم است این می باشد که با بالا رفتن دما اتاق سرور در مدت خیلی کوتاهی به سوختن و از بین رفتن تراشه ها منجر می شوند که باعث هزینه های هنگفتی برای موسسات و سازمان های مربوطه در پی خواهند داشت. این نکته را به خاطر داشته باشید که درتجهیزات امروزی و مدرن دمای استاندار برای اتاق سرور بین 18 تا 27 درجه پیشنهاد می شود.

چه عواملی بر روی دمای مراکز داده موثر است؟

اتاق های سرور، به علت آنکه عایق بندی هستند و از طریق درب یا پنجره ای راه انتقال هوا به بیرون وجود ندارد. عوامل و مشکلات متعدد پیش آمده ممکن است تنظیمات دما را برهم می زند و درکار اتاق سرور ها اختلال ایجاد می شود. ما در اینجا آن عوامل ایجاد شده را ذکر می کنیم.

  • قطع شدن برق: اتاق های سرور در صورت ناگهانی برق باید آمادگی لازم را داشته باشند تا از خرابی های بعد از آن پیشگیری کنند.

 

  • در اتاق سرور باز بماند: اگر از روی سهل انگاری یا به طور کاملا اتفاقی درب اتاق سرورباز بماند از عوامل تاثیرگذار بر افزایش دمای اتاق سرور می باشد.
  • خاموش کردن تجهیزات سرمایشی: گاهی اوقات برای صرفه جویی کردن دربرخی از ساعات کم مصرف، تجهیزات سرمایشی را خاموش می کنیم که این کار ایرادی ندارد اما فراموش کردن روشن کردن دوباره آن ها باعث بالا رفتن دمای اتاق سرور می شود.
  • درب اتاق سرور به طور مکرر باز شود: در اثر رفت وآمد های مکرر به اتاق سرور درب آن به کرات باز و بسته می شود و همین کار باعث افزایش دمای اتاق سرور می شود.

کلام آخر

همیشه با رعایت همه موارد و عوامل تاثیر گذار بر روی دمای اتاق سرور باز هم خیالتان راحت نباشد سعی کنید اتاق سرورها را تا حد الامکان خنک نگه دارید. به علت آنکه پیشگیری همیشه در اولویت می باشد و با این کار از مشکلات و خرابی های بعد از آن که در اثر افزایش دمای اتاق سرورها به وجود می آید در امان هستید و هزینه گزافی برای درست کردن تجهیزات اتاق سرورها پرداخت نمی کنید. امیدواریم با نوشتن این مطالب توانسته باشیم آگاهی شما را در این زمینه بالا ببریم و کمک شایانی به شما کرده باشیم.