سیستم نظارت و مانیتورینگ مرکز داده

هر دیتا سنتر؛ به یک سیستم نظارت و مانیتورینگ مرکز داده نیاز دارد. این موضوع حتی برای مراکزی که دارای زیر ساخت‌های فنی مجهزی هستند هم مصداق دارد و باید فاکتور‌های دیگری هم چون گرما یا رطوبت را نیز در نظر بگیرند. اگر زیر ساخت دارای قیمت بالایی باشد، امکان دارد دچار خرابی شود، در نتیجه هزینه‌های زیادی تلف می‌شود.

بنابراین باید تمامی جنبه‌های ممکن را مورد بررسی قرار دهند، تا محیطی متعادل با بازدهی بالا جهت منتقل نمودن داده در اختیار داشته باشند. اگر مرکز داده مربوطه، به شرایط محیطی توجه نکند، می‌تواند با خطرات زیادی مواجه شود.

سیستم نظارت و مانیتورینگ مرکز داده

چگونگی پایش محیطی در دیتا سنتر:

پایش محیطی در مرکز داده شامل مواردی؛ هم چون ردیابی المان‌های مخصوص در زمان‌های واقعی، فرستادن هشدار‌ها در صورت لزوم، آستانه حد مجاز قرائت‌ها و بالا و یا پایین تر رفتن آن از آستانه مشخص شده، موجب می‌شوند که شما از شرایط مساعد مراکز داده خود مطلع شوید.

دیتا‌های لازم که باید از طریق بررسی و نظارت بر مرکز داده جمع آوری شوند، از طریق آنالیز و ذخیره در داشبورد‌ها، تهیه گزارشی‌هایی از هوش تجاری و بررسی و تحلیل نمودن نرم افزار DCIM  قابل نمایش هستند و موجب می‌شوند که نظارت بر دیتا سنتر به نحو موثرتری صورت بگیرد. تمامی موارد از کف کاذب دیتا سنتر گرفته تا پریزی واحد در یک PDU را می‌توانید نظاره کنید.

نیرو های‌متخصص و آموزش دیده مواردی مانند شرایط تجهیزات، ترافیک شبکه، برنامه‌های موجود و دیگر مسائل را مورد بررسی قرار می‌دهند. نه تنها نیروی انسانی بر موارد بیان شده نظارت می‌کنند، بلکه تکنولوژی‌های مدرن و پیشرفته ای نیز وجود  دارند که موارد اضطراری و ناهنجار را سریعا پایش کرده و بررسی می‌کنند. در واقع می‌توان گفت جهت انجام روند مانیتورینگ در یک دیتا سنتر، نیاز به یک استراتژی سازمان یافته است.

مانیتورینگ دیتاسنتر

متغیر‌هایی که در دیتا سنتر باید مانیتورینگ شوند و نیاز به مدیریت زیست محیطی دارند عبارتند از:

  • درجه حرارت: اگر در یک دیتا سنتر، گرما سریعا کاهش نیابد ممکن است که به سخت افزار صدمه زده و داده‌ها از بین بروند. بنابراین جهت خنک نمودن دیتا سنتر و داشتن بازدهی بالاتر، باید برنامه ریزی‌های مناسبی صورت بگیرد. اگر دمای مورد نیاز برای اتاق سرور را نتوان به خوبی کنترل کرد، در روند امور اختلالاتی ایجاد می‌شود.

از طرفی سرمای بی اندازه در دیتا سنتر هم می‌تواند مشکل ساز و موجب اتلاف بیش از حد برق و انرژی شود. تمامی نقاط قفسه‌ها از بالا تا پایین و همه دریچه‌ها از محل ورود تا خروج، باید به خوبی نظارت شوند. اگر در بخش ورودی و خروجی CRAC، بخش‌های جلویی و پشتی قفسه‌ها و قسمت های‌هوا ساز، سنسور‌هایی قرار بگیرند در نتیجه تمامی نقاط کلیدی به خوبی آنالیز خواهند شد.

  • رطوبت: اگر در دیتا سنتر میزان رطوبت از حد مجاز خود فراتر رفته، یا کمتر شود می‌تواند برای تجهیزات، خطر فراوانی به همراه داشته باشد. بنابراین باید میزان رطوبت مجموعه، به خوبی کنترل و نظارت شود تا از بروز حوداث غیر مترقبه جلوگیری شود.

سیستم نظارت و مانیتورینگ

 در مواقعی که میزان رطوبت خیلی پایین باشد، تجهیزات بار الکتراستاتیکی و الکتریسیسته ساکن تولید می‌کنند که مرگبار است. اگر بتوانید رطوبت دیتا سنتر را به خوبی کنترل کنید، در نتیجه بازدهی و کارایی تجهیزات شما افزایش می‌یابد. میزان رطوبت دیتا سنتر باید در حدود 20 تا 80 درصد و میزان بهینه آن حدود 45 تا 55 درصد باشد.

  • آب: به هیچ عنوان نباید آب یا مایعات دیگر در قسمت‌های الکتریکی وجود داشته باشند، چرا که منجر به اتصال الکتریکی و در نتیجه آتش سوزی خواهد شد. البته دیتا سنتر‌های مخصوصی وجود دارند که دارای تجهیزات خنک کننده ای بر پایه مایعات هستند یا درب‌های سرد و کامپیوتر‌هایی دارند که در مایعات خنک کننده غوطه ور هستند. در دیتا سنتر‌ها؛ سنسور‌هایی تعبیه می‌شوند که می‌توانند نشت آب در این مراکز را به خوبی شناسایی کنند.
  • جریان هوا: تجهیزات جریان هوا باید دائما تعمیر و به خوبی مراقبت شوند. اگر گرد و غبار و آلودگی بر رو آن‌ها قرار بگیرد، منجر به انسداد جریان هوای حیاتی می‌شود. تجهیزات خنک کننده باید به درستی نظارت شوند، تا هیچ گونه مشکلی ایجاد نگردد.
  • امنیت: در دیتا سنتر سیستم‌های امنیتی، دارای دربی در بخش ورودی خود هستند که به خوبی کنترل شده و از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما کنترل امنیت دیتا سنتر، تنها به درب‌های ورودی و خروجی آن محدود نمی‌شود و تجهیزات دیگری هم چون RFID بر روی درب‌های رک، تعبیه دوربین در درب‌های ورودی و کنار رک‌ها را شامل می‌شود که فرآیند نظارت به درستی انجام گیرد.
  • برق و انرژی: برای نظات صحیح و جلوگیری از حوادث خطرناک، باید جریانات ورودی به خوبی کنترل شوند، در صورت نیاز آماده خاموش شدن باشند. برای دستیابی به این هدف می‌توان از پاور ماژول‌های استاندارد استفاده کرد، یا به کمک منبع برق UPS برق قطع شده و تهویه مطبوع از کار می‌افتد، در نتیجه تنظیمات دما به خوبی صورت نمی‌گیرد و فضای اتاق سریعا گرم می‌شود.

یا می‌تون از سنسور‌ها استفاده کرد، تا منبع تغذیه به خوبی کنترل شود و خطری ایجاد نگردد. اگر بدانید هر دستگاه از چه میزان برقی استفاده می‌کند، می‌توانید میزان راندمان کارتان را افزایش دهید.

عوامل موثر محیطی:

انسان‌ها از تجهیزات دیتا سنتر‌ها محسوب می‌شوند که موجب کنترل نمودن بهتر سیستم می‌شوند. انسان‌ها کمک می‌کنند که دیتا سنتر بیش از حد گرم و یا سرد نشود. گرما همان طور که بیان کردیم به سخت افزار‌ها آسیب زیادی می‌زند و طول عمر مفید دستگاه‌های دیتا سنتر را در حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

اما موارد دیگری جز دما نیز مهم هستند؛ رطوبت موجب به وجد آمدن الکتریسیسته ساکن شده، به قطعات الکتریکی آسیب زده و قطعاتی هم چون هارد دیسک‌ها را خراب می‌کند. این موضوع موجب می شود افرادی که در دیتا سنتر فعالیت می‌کنند، بر روی مچ دست خود، مچ بند‌های ضد الکتریسته ببندند تا هنگام کار با تجهیزات دچار آسیب نشوند.

دستگاه‌های الکتریکی باید همواره نظارت شوند، تا در معرض آب و عوارض ناشی از آن هم چون آفات و کپک‌ها قرار نگیرند.