کف کاذب فن دار

کف کاذب فن دار

کف کاذب فن دار با توجه به کارآیی بالایی که دارد اغلب در محل های به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. اتاق سرور و کنترل روم ها از جمله مکان هایی هستند که افزایش دما در این مکان ها یکی از عوامل خطرناک برای آنها به حساب می آید بنابراین برای اینکه عملکرد بی نقص و کاملی داشته باشند به تجهیزات ویژه ای همچون کف کاب فن دار نیاز دارند. به طور کلی می توان کف کاذب را برای مکان های تعریف کرد که دارای دمای 18 درجه سانتی گراد هستند.

کف کاذب به عنوان یک عامل سرمایشی به بهبود فعالیت سیستم کمک شایانی می کند. انواع متنوعی از کف کاذب در بازار موجود است که ما در این مقاله قصد داریم به موضوع کف کاذب فن دار بپردازیم .

کف کاذب دارای فن

کف کاذب فن دار یک نوع از کف کاذب است که با توجه به فنی که در آن تعبیه شده است با هدف خنک سازی اتاق سرور و مراکز داده مورد استفاده قرار می گیرد. در مراکز داده و اتاق سرور به دلیل فعالیت زیاد تجهیزات رایانه ای، دمای موجود در این مکان ها افزایش می یابد بنابراین برای جلوگیری از افزایش دما در این مکان ها از کف کاذب فن دار استفاده می شود. در این مدل از کف کاذب فن های پر قدرت تعبیه شده است که در کمترین زمان، تهویه هوا به سرعت انجام می شود. یکی از موارد مهم در اتاق سرور و مراکز داده خنک سازی فضای محیط است بنابراین کف کاذب با و کانال سرد و گرم خود نقش بسزایی در خنک کردن محیط مورد نظر دارد.

ساختار کف کاذب فن دار

کف کاذب فن دار از نظر ساختار همانند سایر کف کاذب ها می باشد تنها تفاوت آن با دیگر کف ها در فن و تعداد فن های به کار رفته در آن است. از طرفی پایه های به کار رفته در کف کاذب باید ارتفاع زیادی داشته باشد تا بتوان بسته به شرایط محیط تعداد فن های مورد نیاز را در آن نصب کرد. البته باید هر تعداد از فن هایی که مورد نیاز است به صورت جداگانه خریداری شود تا در زمان نصب کف در زیر پایه های آن جاسازی شود.

انواع مختلف کف کاذب فن دار

انواع متنوعی از کف کاذب فن دار در بازار موجود است که تعداد فن های به کار رفته در هر کدام تنها تفاوت بین آنها به حساب می آید. بنابراین باید با توجه به ابعاد و مساحت اتاق سرور و مراکز داده در بین انواع کف کاذب فن دار مناسب ترین را انتخاب کنید. البته هر کدام از فن های به کار رفته در کف کاذب برای شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که با توجه به شرایط محیطی می توان فن های مناسب را برگزید. همان طور که بیان کردیم انواع متنوعی از کف کاذب فن دار موجود است که فن های به کار رفته در هر کدام از کف ها  داری میزان مکش و کشش متفاوتی هستند.  اغلب در هر کدام از فن ها سنسورهایی تعبیه شده است که می توان با تنظیم کردن سنسورهای موجود در هر کدام، میزان فعالیت فن ها را کنترل کرد. این سنسورها با هدف متعادل سازی دمای اتاق و صرف جویی در انرژی در فن ها تعبیه شده است. ناگفته نماند که کف کاذب فن دار انرژی مورد نیاز خود را از سیستم پشتیبان و برق شهری تامین می کند.

عملکرد کف کاذب فن دار

در اتاق سرور و مراکز داده از یک سمت هوای خنک وارد و از سمت دیگر نیز توسط فن ها هوای گرم خارج می شود. برای متعادل سازی هوا در این مکان ها از کف مشبک استفاده می شود تا با گردش در آمدن هوای زیر و روی کف تهویه هوا به خوبی انجام گیرد. البته در این مراکز دو راهروی هوایی تعبیه شده است که از یک راهروی خنک آن مربوط به وارد شدن هوای خنک به داخل اتاق سرور است و راهروی گرم آن نیز مربوط به خارج کردن هوای گرم از محیط می باشد. در زیر راهروی خنک فن های زیادی تعبیه شده است که هوای سرد را به داخل اتاق سرور منتقل می کند از طرفی در زیر راهروی گرم نیز فن هایی تعبیه شده است که هوای گرم را از محیط داخلی اتاق سرور خارج می کند. البته اتاق سرور مجهز به سیستم تهویه هوا نیز هست که با هماهنگی همه این تجهیزات در اتاق سرور دمای محیط متعادل می شود.

کاربردهای کف کاذب

کف کاذب با تعداد فن های به کار رفته درآن بیشتر در اتاق سرور و مراکز داده برای متعادل سازی دمای محیط مورد استفاده قرار می گیرد. البته فن ها و سیم کشی ها و کابل های مورد نیاز برای راه اندازی تجهیزات کف کاذب در زیر کف انجام می گیرد. در اتاق سرور و مراکز داده با توجه به  اینکه تجهیزات زیاد و در عین سنگینی فعالیت می کنند دمای محیط نیز در این مکان ها نیز افزایش می یابد. بنابراین باید کف کاذب را با توجه به تحمل بار سیستم های موجود در این مکان ها انتخاب کرد. از طرفی در مراکز داده و اتاق سرور به دلیل دور بودن و تحت فشار های فیزیکی و الکتریکی در معرض خطراتی همچون آتش سوزی و خطاهای الکتریکی هستند بنابراین در این مراکز از کف کاذب فن دار استفاده می شود تا مانع از افزایش دما در این مراکز شود.  کف کاذب انواع متنوعی دارد که نوع فولادی، آلومینیومی و طرح لگراند آن در محیط های بسیار حساس مورد استفاده قرار می گیرد .

سخن پایانی

کف کاذب فن دار با هدف متعادل سازی دمای محیط در مکان های بسیار حساس از جمله اتاق سرور و مراکز داده مورد استفاده قرار می گیرد. اتاق سرور و کنترل روم ها از جمله مکان هایی هستند که افزایش دما در این مکان ها یکی از عوامل خطرناک برای آنها به حساب می آید بنابراین برای اینکه عملکرد بی نقص و کاملی داشته باشند به تجهیزات ویژه ای همچون کف کاب فن دار نیاز دارند. البته تعداد و نوع فن های به کار رفته در کف با توجه به ابعاد و مساحت اتاق سرور و مراکز داده انتخاب می شوند.

کف کاذب فن دار