انواع سیستم‌‌های خنک کننده مرکز داده و نحوه کار آنها

گرما و سرمای شدید از جمله عواملی هستند که موجب کاهش عملکرد و راندمان بالای تجهیزات در مرکز داده می‌شوند. با توجه به اینکه مرکز داده وظیفه نظارت و مدیریت محیط را بر عهده دارد، بنابراین برای جلوگیری از کاهش راندمان تجهیزات در اثر گرما و سرمای شدید باید از سیستم‌های مجهز و فناوری‌های خنک کننده مرکز داده استفاده شود.

تحمل گرمای زیاد در محیط مرکز داده شرایط را برای افرادی که در مرکز داده فعالیت می‌کنند سخت و غیر قابل تحمل می‌کند که به همین ترتیب بهتر است مدیران برای کنترل اوضاع و شرایط مساعد از سیستم‌های خنک کننده در مرکز داده استفاده می کنند. سیستم‌های خنک کننده مرکز داده این قابلیت را دارند که سطح دما و رطوبت را بهینه کنند و از خراب شدن تجهیزات در برابر گرما و دمای بیش از حد در مرکز داده محافظت می‌کنند.

خنک کننده مرکز داده چیست؟

تجهیزات زیادی در مرکز داده نگهداری می‌شوند که همه آنها برای انجام فعالیت‌های مربوط به خود از انرژی زیادی استفاده می‌کنند که در نتیجه گرمای زیادی از فعالیت‌های تجهیزات در مرکز داده ایجاد می‌شود. گرمای زیاد به وجود آمده آسیب‌های جدی به تجهیزات وارد می‌کند و در بعضی مواقع موجب خراب شدن تجهیزات می‌شود. بنابراین مدیران مرکز داده برای محافظت از تجهیزات در برابر چنین شرایطی از سیستم‌های خنک کننده استفاده می‌کند. سیستم‌های خنک کننده مرکز داده شامل تکنیک‌ها،  ابزار‌ها، فرآیند‌ها و سیستم‌هایی است که بکار بردن آن موجب خنک کردن مرکز داده می‌شود.

با کار کردن تجهیزات فناوری اطلاعات و دستگاه‌ها در مرکز داده گرمای زیادی ایجاد می‌شود که در نهایت موجب آتش سوزی در محل می‌شود بنابراین تعمیر و هزینه‌های عملیاتی تجهیزات نیز به مراتب افزایش می‌یابد. البته هر چقدر در مرکز داده از دستگاه‌ها و تجهیزات بیشتری استفاده شود گرمای زیادی نیز در مرکز داده ایجاد خواهد شد . سیستم‌های خنک کننده هوا در مرکز داده نقش بسزایی در خنک کننده محیط و همچنین عملکرد تجهیزات و دستگاه‌ها بر عهده دارند.

 

چیدمان راهرو‌های سرد و گرم

چیدمان راهرو‌های سرد و گرم در مرکز داده از اهمیت بالایی برخوردار است در واقع در چیدمان همه رک‌های سرور و کابینت‌ها به صورت ردیفی چیده شده اند . این ردیف‌ها طوری چیده و کنار هم قرار گرفته اند که هر ردیف در جهت مخالف ردیف مقابل قرار دارد. در این چیدمان دریچه‌های هوای گرم و تجهیزات دارای ورودی سرد در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند تا عملکرد مناسبی برای خنک کنندگی محیط داشته باشند. پیکر بندی تجهیزات به این صورت است که هوای خنک از راهروی سرد و هوای گرم نیز از راهروی گرم خارج می‌شود. البته برای هدایت بیشتر جریان هوا در مرکز داده باید کابین‌ها تا حد امکان پر باشند و از طرفی بهتر است از دیوار‌ها و درب ها نیز به درستی استفاده شود تا جریان هوا به دقت کنترل و هدایت شود.

خنک کننده مایع

خنک کننده مایع یکی از فناوری نسبتا جدید است که بسیار مقرون به صرفه و کارآمد می‌باشد به این دلیل که در مرکز داده قابلیت نصب بر روی دستگاه‌هایی را دارد که بیشتر به آن احتیاج دارند. خوبی خنک کننده مایع این است که مایع موجود در آن برای انتقال گرما نسبت به منابع ساطع کننده کارآمدتر از هوا عمل می‌کند و از طرفی به عنوان یک پشتیبان برای تراکم تجهیزات زیاد در مرکز داده و تجهیزاتی که گرمای زیادی تولید می‌کنند بسیار مناسب می‌باشد. خنک کننده مایع تا حد قابل توجهی محیط مرکز داده را خنک نگه می‌دارد و مانع از آسیب و خرابی تجهیزات و دستگاه‌ها در اثر گرمای بیش از حد محیط می‌شود.

خنک کننده مرکز داده چگونه کار می‌کند؟

گرمای زیاد تولید شده از تجهیزات و دستگاه‌ها در مراکز داده موجب مختل کردن عملکرد دستگاه و تجهیزات موجود در مرکز داده می‌شود و در نهایت نیز گرمای زیاد موجب آتش سوزی در محل می‌شود  بنابراین وجود خنک کننده در مرکز داده امری بسیار ضروری و مهم می‌باشد. عملکرد خنک کننده مرکز داده به این شکل است که گرمای اضافی از هوا را حذف و هوای خنک تری را جایگزین آن می‌کند. اما این عملکرد طی چند روش زیر انجام می‌شود که در ادامه بیان خواهیم کرد.

یکی از روش‌های خنک کننده مرکز داده با تهویه هوای گرم و خارج کردن هوای گرم به بیرون و در ادامه نیز وارد کردن هوای بیرون به داخل مرکز داده و به گردش در آوردن آن در بین تجهیزات و تاسیسات است.

از طریق طراحی و چیدمان راهروی سرد و گرم هوای داخلی در مرکز داده بازیافت خواهد شد که در نتیجه راندمان خنک کننده در محیط به حداکثر خواهد رسید.

تهویه هوای گرم و بیرون راندن هوای گرم و کشیدن هوای سرد به داخل مرکز داده و به گردش در آوردن آن در بین تجهیزات و دستگاه‌ها روشی بهینه و رایگانی است که بیشتر در آب و هوای سرد به کار می‌رود.

با توجه به هزینه‌های گزاف تعمیر و نگهداری از تجهیزات و دستگاه‌های موجود در مرکز داده بهترین روش برای خنک کننده مرکز داده به کارگیری سیستم‌های خنک کننده می‌باشد که در پی بکارگیری آن عملکرد دستگاه و تجهیزات راندمان بالایی خواهد داشت.

سخن پایانی

به طور مسلم گرمای زیاد حاصل از فعالیت‌های تجهیزات و دستگاه‌های موجود در مرکز داده، صدمات قابل توجهی را به سرورها ، سخت افزار‌های شبکه و دستگاه‌های ذخیره سازی وارد خواهد کرد. که در پی آن تجهیزات و دستگاه‌ها دچار آسیب و خرابی خواهند شد و در برخی از مواقع با آتش سوزی همراه خواهد شد. با کار کردن تجهیزات فناوری اطلاعات و دستگاه‌ها در مرکز داده گرمای زیادی ایجاد می‌شود که در نهایت موجب آتش سوزی در محل می‌شود بنابراین تعمیر و هزینه‌های عملیاتی تجهیزات نیز به مراتب افزایش می‌یابد بنابراین با بکاربردن سیستم‌های خنک کننده مرکز داده می‌توان محیط را خنک نگه داشت.