ویژگی های تجهیزات مخصوص دیتاسنترها

ویژگی های تجهیزات مخصوص دیتاسنترها

با توجه به حجم گسترده ای از داده ها توسط شرکت ها، اشخاص و سازمان ها حتی با استفاده از ابزارهای مدرن دیجیتالی نیز مدیریت و ذخیره کردن این همه داده از سوی این مراکز کاری سخت و بسیار پیچیده است از این رو مراکز داده به عنوان یک مرکز ایمن و بزرگ و قابل اعتماد برای ذخیره و نگهداری داده گزینه مناسبی است.

البته مراکز داده را می توان اینگونه بیان کرد که مکانی بزرگ و ایمنی متشکل از بیشمار تجهیزات مخصوص و کار آمد است که از طریق کابل های متنوع به شبکه اینترنت  و برق اضطراری متصل می شود. البته دیتا سنتر یک مکان فیزیکی است که تمامی داده های مربوط به سازمان ها و شرکت ها در آن نگهداری و ذخیره می شود. با توجه به نقش دیتا سنترها در ذخیره اطلاعات از سوی سازمان ها و مراکز باید از تجهیزات مخصوصی در دیتا سنترها استفاده شود تا تا در جریان ذخیره اطلاعات مشکلی به وجود نیاید در واقع می توان بیان کرد که تجهیزات در دیتا سنترها حرف اول را می زند. تجهیزات به کار رفته در دیتا سنترها شامل مواردی همچون روترف سیستم های ذخیره سازی، سرورها، فایروال و سوییچ و دستگاه تهویه مطبوع هوا در این مراکز است. البته این تجهیزات دارای ویژگی های مخصوصی است که بر کار آمد بودن هر کدام در دیتا سنتر اهمیت بسزایی دارد در ادامه به شرح هر کدام از ویژگی های این تجهیزات در دیتا سنترها خواهیم پرداخت.

 

دما و رطوبت ثابت

تجهیزات به کار رفته در دیتا سنترها تحت شرایطی از دما و رطوبت در جریان کار عملکرد بالایی دارند اما یکی از نکات مهم در این خصوص این است که در حین کارکرد تجهیزات در دیتا سنترها دما و رطوبت همچنان ثابت بماند. البته در جریان فعالیت تجهیزات دمای زیادی در دیتا سنترها ایجاد می شود که برای جلوگیری از افزایش دما در این مکان ، به طور مداوم باید حرارت اضافی به بیرون از این مرکز فرستاده شود. از طرفی برای جلوگیری از رطوبت در دیتا سنتر طی فعالیت کاری سیستم های الکترونیکی در ایجاد گرمای زیاد باید رطوبت در دیتا سنتر به طور دقیق کنترل شود. با توجه به این امر دستگاه تهویه مطبوع به کار رفته در دیتا سنتر ها  باید دما و رطوبت را در محدوده کوچکی نگه دارد تا دمای داخلی دیتا سنتر در مواجه با نوسان های بارهای حرارتی ثابت بماند. از طرفی یکی از ویژگی های بارز این تجهیزات این است که در مواقع بحرانی با دادن آلارم های خاصی، بهره بردار را از وجود هر مشکلی در دیتا سنتر مطلع خواهد کرد. کنترل تنظیم دما و رطوبت و همچنین ثابت ماندن دما و رطوبت در دیتا سنترها از آنجا اهمیت دارد که مانع از داغ شدن بیش از حد و از کار افتادن تجهیزات می شود.البته دمای مناسب اتاق سرور بین 20 الی 24 درجه  و میزان رطوبت موجود در ان نیز برابر با 40 تا 55 در صد برآورد شده است. اگرچه در دیتا سنترها عایق بندی خوبی به کار رفته است اما در صورت تغییر دما و رطوبت در این مکان ها مشکلاتی  از قبیل داغ شدگی و از کار افتادن تجهیزات رخ خواهد داد به همین منظور سیستم مانیتورینگ دما از بروز چنین مشکلاتی در دیتا سنتر جلوگیری خواهد کرد.

از بین بردن حرارت

از جمله تجهیزاتی که دردیتا سنترها جهت پردازش و ذخیره اطلاعات به کار می رود شامل مواردی همچون تجهیزات الکترونیکی، تاسیسات جانبی، سرورها و کامپیوترها هستند. به طور مسلم در صورت فعالیت کاری این سیستم ها در دیتا سنترها حرارت زیادی ایجاد خواهد شد که برای جلوگیری از تجمع حرارت و داغ شدن این سیستم ها باید در دیتا سنتر از سیستم تهویه مطبوع و کارآمدی استفاده کرد. در سیستم دستگاه تهویه مطبوع در دیتا سنترها حرارت حاصل از فعالیت سیستم ها از بین خواهد رفت که این عمل به بازگرداندن رطوبت لازم در دستا سنترها کمک شایانی می کند.

فن دمنده

فن دمنده  یکی از مهمترین و کارآمدترین سیستم های سرد کننده تجهیزات کامپیوتری در دیتا سنترها است. با توجه به کارآمدن بودن فن دمنده می توان اینگونه بیان کرد که این سیستم باید بدون وقفه در دیتا سنتر کار کند و حتی در صورت وقفه چند دقیقه ای این سیستم مشکلات جبران ناپذیری رخ خواهد داد.

طراحی به کار رفته در فن دمنده بدین صورت است که در ان از موتورهای ای سی با قدرت بالایی به کار رفته است که نسبت به سایر تجهیزات حدود 60 درصد انرژی الکتریکی کمتری مصرف می کنند. از طرفی این تجهیزات به سرویس دهی و تعمیرات کمتری احتیاج دارند و حدود 10 سال به صورت بهینه در دیتا سنتر کار می کنند.

مدارهای موازی

طی تغییرات فصلی و همچنین طول روز بار فضا نیز با تغییراتی همراه خواهد بود در نتیجه میزان مقدار سرمایشی نیز در دیتا سنترها متفاوت است  در نتیجه بکارگیری دستگاهی که راندمان بالا و بار جزیی داشته باشد اهمیت بالایی دارد. با توجه به این امر دستگاه تهویه مطبوعی که در دیتا سنترها مورد استفاده قرار می گیرد دارای دو کمپرسو به صورت موازی در یک سیکل کارکرده است که موجب می شود سرمایش طی دو مرحله انجام گیرد.

 

 

سخن پایانی

تمام عناصر تشکیل دهنده یک مرکز داده از جمله سرورها و زیرساخت هاگرما تولید می کنند و به طرز چشم گیری انرژی مصرف می کنند. از طرفی گرما را می توان دشمن مشترک مراکز داده در سراسر جهان دانستبه همین خاطر گرم شدن بیش از حد تجهیزات جانبی، پردازنده یا هر جزء دیگر می تواند منجر به خرابی سیستم و از دست رفتن اطلاعات شود. در حقیقت چالش اصلی هر مرکز داده صرفه جویی در مصرف انرژی و در عین حال نگهداری تجهیزات در دمای مناسب است که همین امر موجب می شود از تجهیزات مخصوص و همچنین دستگاه تهویه مطبوع در دیتا سنترها استفاده شود. با توجه به نقش دیتا سنترها در ذخیره اطلاعات از سوی سازمان ها و مراکز باید از تجهیزات مخصوصی در دیتا سنترها استفاده شود تا تا در جریان ذخیره اطلاعات مشکلی به وجود نیاید در واقع می توان بیان کرد که تجهیزات در دیتا سنترها حرف اول را می زند. تجهیزات به کار رفته در دیتا سنترها شامل مواردی همچون روترف سیستم های ذخیره سازی، سرورها، فایروال و سوییچ و دستگاه تهویه مطبوع هوا در این مراکز است. البته این تجهیزات دارای ویژگی های مخصوصی است که بر کار آمد بودن هر کدام در دیتا سنتر اهمیت بسزایی دارد.