بررسی تاثیر افزایش رطوبت در اتاق های سرور

بررسی تاثیر افزایش رطوبت در اتاق های سرور

 

دما یک عامل محیطی حیاتی برای نظارت بدون توجه به نوع سازمان یا صنعت است در واقع  دمای اتاق سرور باید در سطوح معینی باقی بماند تا زمان کارکرد سرور و تجهیزات را تضمین کند. سیستم های تهویه مطبوع، جریان هوا و سیستم های داخلی که به درستی نگهداری می شوند باید به راحتی به حفظ مرکز داده شما در اطراف سطح توصیه شده کمک کنند. با این حال، زمانی که مرکز داده شما بسیار بالاتر یا کمتر از رطوبت نسبی 50 درصد باشد، ممکن است مشکلاتی رخ دهد.

اگر یک مرکز داده بیش از حد مرطوب شود، مراکز داده در معرض خطر تشکیل تراکم هستند این در حالی است که رطوبت روی مادربردها، هارد دیسک ها و سوکت های اتصال به سرعت منجر به آسیب، خوردگی و در نهایت خرابی تجهیزات می شود.

با توجه به اهمیت رطوبت در اتاق های سرور ما در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

رطوبت استاندارد اتاق سرور

اتاق سرور متشکل از بسیاری از سرورها برای پردازش داده و اطلاعات است، فایل‌ها و سایر اطلاعات شما را در خود جای می‌دهند تا به راحتی از هر ایستگاه کاری متصل به آن دسترسی داشته باشید. اگر اتاق سرور خیلی گرم یا خیلی مرطوب شود، می تواند باعث داغ شدن بیش از حد سرور و از کار افتادن آن شود در واقع حفظ درجه حرارت آن با تنظیم و پیکربندی مناسب تجهیزات و  نظارت بر آنها آسان است.

سطح رطوبت ایده آل  در اتاق سرور بین 40 تا 50 درصد است در واقع  با افزایش سطح رطوبت، مقدار بخار آب در هوا افزایش می یابدکه  این امر می تواند باعث ایجاد تراکم در سرورها شود. همانطور که همه می دانید آب و الکترونیک با هم ترکیب نمی شوند و در کنار هم باعث بروز مشکلات زیادی در اتاق سرور می شود.

 

کنترل و کاهش رطوبت در اتاق سرور

در حال حاضر، جای تعجب نیست که اتاق های مرکز داده و سرور باید در محدوده ایمن دما و رطوبت نگهداری شونددر واقع هنگامی که یک سرور بیش از حد داغ می شود  آسیب می بیند و از آن طرف هزینه های زیادی را برای شما به وجود می آوردبا توجه به اهمیت این موضوع توجه کردن به کنترل و کاهش رطوبت در اتاق سرور حائز اهمیت است. در ابتدا درک ارزش کنترل دما برای سرورها و مراکز داده فقط اولین قدم است که در مرحله بعد، باید شروع به انتخاب تجهیزات مناسب برای کنترل و کاهش رطوبت در اتاق سرور کنید. تجهیزات از قبیل واحدهای تهویه مطبوع دقیق برای اتاق های سرور کوچک یا بزرگ، محصولات توصیه شده برای کنترل رطوبت و دما اتاق سرور و همچنین خنک کننده ها و واحدهای هوای سفارشی برای سیستم های خنک کننده و دفع گرما از جمله این تجهیزات هستند.علاوه بر گرما، گرد و غبار و رطوبت از جمله عواملی هستند که در اتاق سرور باعث بروز مشکلاتی می شوند به همین دلیل برای نگهداری و کارکرد دستگاه ها و تجهیزات الکترونیک باید به کنترل و کاهش رطوبت در اتاق سرور توجه ویژه ای داشته باشید.

 

کنترل دما و جریان هوا

مدیریت جریان هوا یکی از اولین ملاحظاتی است که قبل از شروع به طراحی مرکز داده باید درک کنید. مدیریت جریان هوا برای محافظت از سرورها در برابر گرمای بیش از  حد به جلوگیری از خرابی ناشی از مشکلات مکانیکی کمک می کند.

دو گزینه اصلی مهار جریان در اتاق سرور می توان اجرا کردکه مهار راهروی سرد یا مهار راهرو گرم است. اولی از پانل های نگهدارنده هوای راهروی سرد برای ایجاد مانعی استفاده می کند تا هوای خنک شده در داخل راهرو مرکز داده جمع شود، سپس هوای خنک موجود در داخل راهرو را در جلوی یک یا چند کابینت سرور نگه می دارد. محفظه راهروی گرم با اجازه دادن به هوای گرم در محفظه مرکز داده عمل می کند، سپس هوا را به سمت بالا و خارج از محفظه هدایت می کند، جایی که به واحدهای تهویه مطبوع جریان می یابد و خنک می شود. در حالی که مهار راهروی سرد برای حفظ حضور هوای سرد است، مهار راهروی گرم در مورد حذف هوای گرم در اتاق سرور بکار می رود.

 

 

نصب هواگیرها

تقریباً تمام قطعات الکترونیکی در اتاق سرور هنگام روشن شدن، گرما تولید می کنند که این شامل  قطعات کامپیوتراز جمله مانیتور و ...می باشد. دستگاه‌های الکترونیکی معمولی دارای سیستم‌های تهویه داخلی، از جمله فن‌ها و دمنده‌ها هستند تا در صورت نیاز گرما را خارج کنند. این باعث می شود اکثر اتاق های سرور به طور طبیعی مکان های گرمی داشته باشند با این وجود  اگر اتاق‌های سرور تهویه نشده باشند، ممکن است خیلی داغ شوند تا دستگاه‌های الکترونیکی نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. تهویه اتاق سرور چند وجهی است در واقع هوای گرم باید وسیله ای برای خروج از اتاق سرور داشته باشد و هوای خنک باید بتواند وارد اتاق شود. همچنین سیستم تهویه باید دارای ترموستات باشد تا دمای اتاق را اندازه گیری کند و در صورت نیاز دستگاه های تهویه را فعال کند. با این وجود گرما تنها دلیلی نیست که بکار بردن دستگاه تهویه بخش مهمی از هر اتاق سرورمحسوب می شود.

 

سنسور کنترل رطوبت

سنسورهای رطوبت به طور معمول در صنایع هواشناسی، پزشکی، خودرو، اتاق های سرور و صنایع تولیدی استفاده می شوند.

سنسور رطوبت یک دستگاه الکترونیکی است که رطوبت محیط خود را اندازه گیری می کند و یافته های آن را به سیگنال الکتریکی مربوطه تبدیل می کند. سنسورهای رطوبت از نظر اندازه و عملکرد بسیار متفاوت هستند برخی از سنسورهای رطوبت را می توان در دستگاه های دستی مانند گوشی های هوشمند یافت، در حالی که برخی دیگر در سیستم های تعبیه شده بزرگتر مانند سیستم های نظارت بر کیفیت هوا ادغام شده اند.

سنسورهای رطوبت را می توان به دو گروه تقسیم کرد، زیرا هر دسته از روش متفاوتی برای محاسبه رطوبت استفاده می کنند: سنسورهای رطوبت نسبی (RH) و سنسورهای رطوبت مطلق (AH).

رطوبت نسبی در برابر میزان رطوبت زنده در یک دمای مشخص با حداکثر مقدار رطوبت هوا در همان دما اندازه گیری می شود. با این وجود حسگرهای RH باید دما را اندازه گیری کنند تا رطوبت نسبی را تعیین کنند. در مقابل، رطوبت مطلق بدون اشاره به دما اندازه گیری می شود

مزایای رطوبت اتاق سرور

جلوگیری از شارژ الکترواستاتیکی یکی از مهمترین اقدامات احتیاطی است که باید در مرکز پردازش داده و همچنین در اتاق های سرور انجام شود که البته این را می توان با مرطوب کردن مداوم و موثر هوای اتاق به دست آورد. با رطوبت نسبی حدود 50 درصد، رسانایی هوا و سطوح تجهیزات به حدی افزایش می یابد که پتانسیل الکتریکی ممکن است بدون مشکل تخلیه شود. هوای مرطوب یون‌های بیشتری را جذب می‌کند که باعث سنگین‌تر شدن یون‌ها و خنثی‌تر شدن آن‌ها می‌شود. هنگام تخلیه ولتاژ به موقع، بارهای الکترواستاتیک کمتری می تواند جمع شود. یکی دیگر از مزایای مرطوب‌سازی بهینه در مراکز پردازش داده و اتاق‌های سرور کاهش رسوب گرد و غبار است زیرا این بار الکترواستاتیک است که گرد و غبار را جذب می کند و آن را روی سطح نگه می داردکه اگر پتانسیل به طور سیستماتیک از طریق سطح رطوبت بهبود یافته تخلیه شود، گرد و غبار دیگر مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

موضوع دیگر خنک سازی اتاق های سرور است  در واقع بسیاری از دستگاه های در حال کار حرارتی تولید می کنند که مضر است. در اینجا غنی سازی هوا با رطوبت بیشتر نیز مفید است استفاده از یک مرطوب کننده خنک کننده تبخیری شناخته شده را به ارمغان می آورد. آب سرد خارج شده توسط دستگاه بلافاصله توسط هوای اتاق جذب می شود سپس خنک کننده تبخیری حاصل، دمای اتاق را کاهش می دهد. در این مرحله انرژی صرفه جویی می شود، زیرا استفاده از یک مرطوب کننده هوای اضافی را خارج می کند.

 

سخن پایانی

تثبیت رطوبت و دمای اتاق سرور برای اطمینان از اینکه تجهیزات حیاتی فناوری اطلاعات کسب و کار شما همیشه در حال کار هستند بسیار مهم است. هنگام پیکربندی تنظیمات تهویه مطبوع اتاق سرور، به خاطر داشته باشید که سطح رطوبت باید بین 40 تا 50 درصد باقی بماندای به این معنی است که سطح رطوبت خود را کنترل کنید زیرا با افزایش سطح رطوبت، میزان بخار آب در هوا نیز افزایش می یابد .