سنسور های دما در اتاق سرور

سنسور های دما در اتاق سرور

به طور کلی اتاق سرور یا دیتا سنتر به فضایی گفته می شود که با هدف حفظ و نگهداری روتر ها، سرور ها، سوییچ ها و ... ساخته می شود تا برای عملکرد سرور ها شرایط محیطی و فیزیکی استانداردی را فراهم کند. یکی از مکان هایی که باید شرایط محیطی در آن ها کنترل شده و تغییرات هر عامل به دقت ثبت و برای پیگیری های لازم ذخیره شود، اتاق های سرور یا سرور روم ها هستند. میزان دما و رطوبت همیشه باید در بازه مجاز قرار بگیرد و به هیچ عنوان از میزان استاندارد آن خارج نشود.

از مهم ترین و بنیادی ترین پارامتر های کنترلی در اتاق سرور می توان به دما و رطوبت اشاره کرد. البته کنترل اتاق سرور تنها به این دو پارامتر وابسته نیست و عوامل زیادی در کنترل آن نقش دارند از جمله این عوامل می توان به میزان رفت و آمد به اتاق سرور، زمان باز و بسته شدن درب، وضعیت برق و ... را کنترل کرد. در این مقاله به یکی از پارامتر های مهم کنترلی در اتاق سرور یعنی دما پرداخته ایم.

نقش سنسور های دما در اتاق سرور

یکی از پارامتر های بسیار مهم در سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور دما است. به طور معمول دمای اتاق سرور بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود. سنسور های دما در کنترل دمای اتاق سرور و کنترل شرایط محیطی اتاق سرور نقش بسیار مهمی دارند. این سنسور ها در برابر افزایش و کاهش دما واکنش نشان می دهند و به مدیران شبکه این اجازه را می دهند که بتوانند به صورت آنلاین شرایط اتاق سرور را کنترل کنند. سنسور ها دما علاوه بر این که اطلاعاتی در خصوص دما ارائه می دهند اطالاعاتی همچون نوسانات جریان برق، آتش سوزی، دود و.. را نیز به کاربر ارائه می دهند.

دامنه دمای استاندارد در اتاق سرور

اتاق سرور دارای ترکیبی از هوای سرد و گرم است. ایجاد تعادل بین هوای سرد و گرم رابطه ی مستقیمی اتاق سرور دارد. در صورتی که دمای اتاق بالا برود و گرم شود در سرور ها امکان بروز خطا ایجاد می شود که سبب از کار افتادن و خاموشی تجهیزات می شود.

دمای توصیه شده برای اتاق های سرور بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد یا 68 تا 75 درجه فارنهایت است. این بازه ی دمایی دامنه ای است که مهندسان گرمایشی، برودتی و تهویه مطبوع آمریکا توصیه کرده اند. این محدوده امکان استفاده بهینه را فراهم می کند. البته با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به تجهیزات بهتر و به روز شدن سخت افزار ها تحمل برای دماهای بالاتر مطرح شده است ولی باید در نظر داشت که دمای عملیاتی استاندارد بالاتر به معنی زمان کمتر برای واکنش در صورت خراب شدن واحد خنک کننده است.

مانیتورینگ دما

سیستم های مانیتورینگ دما در هر جایی که بررسی دما مهم باشند، از جمله داروخانه ها، سرد خانه ها، یخچال ها، انبار ها و...  به کار برده می شوند. از آن جایی که سرور های شبکه در یک دمای معینی قابلیت کار کردن دارند در صورتی که دما از حد مجاز خارج شود مشکلات زیادی برای سرور ها ایجاد می شود. یکی از بزرگ ترین خطراتی که اتاق سرور را تهدید می کند از بین رفتن اطلاعات و داده های ذخیره شده بر روی سرور ها است زیرا تمامی اطلاعات یک سازمان وابسته به اتاق سرور آن سازمان استو از این رو به راحتی می توان با نصب مانیتوریگ دما در اتاق سرور بر روی دمای اتاق نظارت داشت و از بروز هر گونه خطر احتمالی جلوگیری کرد.

ضرورت استفاده از سنسور های دما در اتاق سرور

همان طور که اشاره شد از مهم ترین و بنیادی ترین پارامتر های کنترلی در اتاق سرور کنترل دما است. نصب سنسور های دما از ضرورت بسیاری برخوردار است. از جمله کاربرد این سنسور ها که سبب ضرورت اتفاده این سنسور ها در اتاق سرور می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان تعریف مقدار دمای مجاز و مقدار دمای فعلی اتاق سرور
  • امکان تعریف بازه مجاز دما برای کنترل خودکار آژیر خطر
  • امکان خاموش کردن سرور ها به طور کامل در صورت افزایش دمای بیش از حد
  • امکان برقراری تماس تلفنی و ارسال پیامک با افزایش غیر مجاز دما
  • امکان فعال کردن مخازن اطفا حریق در صورت تشخیص آتش سوزی

محل نصب سنسور های دما در اتاق سرور

این سنسور ها با توجه به طول اتاق و در فواصل استاندارد نصب می شوند. برای تامین حداکثر زمان روشن ماندن تجهیزات و فراهم شدن حداکثر عمر سخت افزار بسیار مهم است که  دما ی مرکز داده از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد. دما در نقاط مختلف اتاق سرور متفاوت است برای مثال دما در محل ورودی تهویه بسیار سرد تر از دمای هوای خروجی سرور ها است. به همین دلیل باید سنسور ها را در نقاط مختلف اما نزدیک به سرور قرار دهید. از طرف دیگر ممکن اسن گسترش اتاق سرور سبب ابجاد نقاط داغ شود. نقطه داغ محلی است که هوای گرم خارج شده از سرور به ورودی سرور دیگر وارد شود. از ان جایی که هوای خارج شده از یک سرور دمای بیش از حد مجاز دارد ممکن است برای سرور دیگر مشکل ساز باشد. همچنین نصب سنسور دما در یک محل خاص به تشخیص خرابی سیستم تهویه نیز کمک می کند.

کلام آخر

امروزه با گسترش علم و افزایش حجم داده ها و اطلاعات، کسب و کار ها برای کسب موفقیت بیشتر و سرعت عمل بالاتر نیاز دارند که علاوه بر دسترسی و ذخیره اطلاعات بیشتر، بتوانند اطلاعات دریافتی را به سرعت تجزیه و تحلیل کنند. به همین دلیل اتاق های سرور ایجاد شده اند تا به عنوان محلی برای ذخیره داده ها و اطلاعات به کسب و کار ها کمک کنند. اتاق های سرور شرایط نگهداری خاصی دارند که یکی از مهم ترین آن ها کنترل دما در این اتاق ها است. در این محتوا تلاش کردیم تا اطلاعات لازم جهت کنترل دما در اتاق های سرور را در اختیارتان قرار دهیم.